Szkolenie KPP obowiązkowe jest dla konkretnie wskazanych grup zawodowych, natomiast na szczęście coraz większa grupa pracodawców podejmuje decyzję o organizacji profesjonalnych kursów z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Warto promować takie odpowiedzialne podejście, ponieważ dzięki niemu możemy się czuć bezpieczniejsi. Im więcej osób będzie miało wiedzę z zakresu KPP, tym bowiem większa szansa, że jeśli znajdziemy się w niebezpieczeństwie, będzie obok ktoś, kto będzie umieć udzielić nam pomocy.
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy — kto go powinien przejść?
W polskim prawie kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) jest obowiązkowy dla osób, które w swojej pracy mogą spotkać się z sytuacjami wymagającymi udzielenia pomocy przedmedycznej. Obowiązek odbycia takiego kursu (w różnym zakresie) mają: ratownicy KPP (czyli osoby, które chcą udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy), strażacy, policjanci, żołnierze, ratownicy GOPR i WOPR, a także pracownicy innych służb ratowniczych. Odbycie kursu KPP ma przygotować wszystkie te osoby do wykonywania swoich obowiązków zgodnie z przepisami i wymogami bezpieczeństwa.
Coraz częściej jednak o kursach KPP myślą także pracodawcy, na których prawo tego nie wymusza, ale którzy chcą przygotować siebie i swoich pracowników tak, aby w sytuacjach wymagających takiej reakcji, byli w stanie udzielić pomocy. Szczególną grupą są tutaj nauczyciele, którzy w Polsce nie mają prawnego obowiązku ukończenia kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP), jednak muszą przejść przynajmniej podstawowe szkolenie z zakresu podstawowej pierwszej pomocy. Sporo placówek decyduje się jednak, aby podnosić kompetencje swojej kadry, między innymi przez organizację kursów KPP.
Wielu wychowawców i dydaktyków docenia takie szkolenia, ponieważ pozwalają one lepiej przygotować się do sytuacji kryzysowych w szkole. W praktyce szkoły często zapewniają podstawowe przeszkolenie, które wystarcza do radzenia sobie w typowych sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy, ale nie wymaga to uzyskania certyfikatu ratownika KPP.
Kurs KPP — skorzystaj z wiedzy profesjonalistów
Wiedza z zakresu KPP jest obowiązkowa w przypadku służb odpowiedzialnych za udzielanie pomocy. Mówi o tym wyraźnie Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Nawet jednak jeśli nie jesteś medykiem, ratownikiem, strażakiem, możesz kiedyś stanąć przed sytuacją, w której od twoich umiejętności udzielania pierwszej pomocy zależeć będzie czyjeś zdrowie lub życie.
W takiej sytuacji niepotrzebny będzie ci tytuł ratownika, ale potrzebna będzie być może wiedza, którą posiada ratownik KPP. Dlatego jeśli już rozważasz kursy KPP, postaw na szkolenia organizowane przez profesjonalistów, najlepiej ratowników medycznych z odpowiednim doświadczeniem, stażem pracy, praktyką, który nie tylko dysponują ogromną wiedzą, ale potrafią przekazać ją niespecjalistom w tej dziedzinie. Kurs KPP prowadzony przez doświadczonych ratowników w krótkim czasie może znacznie poszerzyć twoją wiedzę o tym, jak można odpowiedzialnie udzielać pomocy osobom, które jej potrzebują.
Doskonalenie się w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy: kursy KPP
Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, szczególnie dla grup zawodowych, które na co dzień nie korzystają z tego typu wiedzy, nie daje umiejętności na całe życie. Tym bardziej że udzielenie pomocy tego typu wymaga odwagi i pewności pokładanej we własnych umiejętności. Świeżo po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy naturalnie taka wiara we własne siły jest większa. Dlatego tak ważne jest, aby tego typu szkolenia co jakiś czas ponawiać.