Psychoterapia w Gdańsku – obalamy mity i potwierdzamy fakty

Decyzja o tym, aby rozpocząć psychoterapię nie należy do prostych. Z jednej strony, trudno mieć wątpliwości, co do tego, że jest to dobre posunięcie, z drugiej jednak – równie trudno jest uniknąć pytania o to, czy jest to rozwiązanie, które okaże się tak skuteczne w konkretnym przypadku, jak powszechnie się sądzi. Przed rozpoczęciem poszukiwania naprawdę dobrego psychoterapeuty warto więc poznać fakty na temat psychoterapii i uwolnić się od kilku mitów na jej temat.

Popularne mity – na co uważać?

Lista mitów odnoszących się do psychoterapii nie jest wcale krótka, jednym z najniebezpieczniejszych jest zaś ten, który zakłada, że psychoterapeuta w Gdańsku pomaga przede wszystkim tym osobom, które zmagają się z rzeczywiście poważnymi problemami. Rzeczywiście, dzięki psychoterapii można uporać się z wieloma trudnościami destabilizującymi życie. Dobry specjalista może jednak pomóc także tym osobom, którym zależy na lepszym poznaniu siebie oraz na rozwinięciu swojego potencjału. Mitem jest także przekonanie, że psychoterapia w Gdańsku, choć skuteczna, musi być procesem długotrwałym. Rzeczywiście, istnieją problemy, których nie rozwiąże nie tylko jedna, ale i kilka wizyt. Należy jednak pamiętać i o tym, że długość terapii jest uzależniona przede wszystkim od indywidualnych potrzeb pacjenta. Nie brakuje osób, które już po kilku spotkaniach mogą funkcjonować bez wsparcia. Bywają jednak i tacy pacjenci, którym pomagają regularne spotkania w dłuższych odstępach czasu.

W tym miejscu warto też podkreślić, że psychoterapeuta nie jest osobą mówiącą swojemu pacjentowi co robić i jak żyć. Spotkania z nim pozwalają na ustalenie, jakie są źródła problemów. Nie są jednak zbiorem gotowych rozwiązań i nie polegają na tym, że jedna ze stron nieustannie tłumaczy, a druga ogranicza się do słuchania.

Fakty o psychoterapii – czego oczekiwać?

Gdy wiadomo już, czym nie jest psychoterapia, można zadać sobie pytanie o to, czego właściwie się po niej spodziewać. Warto więc przypomnieć, że jest to profesjonalna forma pomocy, która bazuje na badaniach naukowych i sprawdzonych metodach. Gdański psychoterapeuta korzysta z szerokiego wachlarzu rozwiązań i jest daleki od stosowania tych samych metod w odniesieniu do różnych pacjentów. Na początku terapii stara się przy tym lepiej poznać pacjenta, zrozumieć jego potrzeby, a następnie – wspólnie z nim znaleźć najskuteczniejszą formę terapii. Nie każdy musi zresztą decydować się na terapię indywidualną. Rzeczywiście, to o nią pyta się najczęściej, dużą popularnością cieszy się jednak również terapia grupowa oraz terapia par – idealna wtedy, gdy naprawie muszą ulec relacje rodzinne.

Korzystając z możliwości stwarzanych przez psychoterapię w Gdańsku można zdecydować się na konkretną metodę. Nie jest to już jednak obowiązek. Nie brakuje specjalistów, którzy skutecznie łączą różne podejścia wykorzystując w swojej pracy zarówno elementy terapii psychodynamicznej, jak i poznawczo-behawioralnej oraz humanistycznej. Wszystko to sprawia, że pacjent poszukujący wsparcia ma prawo spodziewać się rozwiązania rzeczywiście dopasowanego do trudności, z jakimi musi się zmagać.

Dodaj komentarz