Okna dachowe z nawiewnikiem – czy to się opłaca?

Wentylacja grawitacyjna jest najprostszą metodą wsparcia cyrkulacji powietrza na poddaszu i walki z nadmiarem wilgoci w budynku. Według obowiazujących norm okno dachowe nie jest elementem składowym systemu wentylacji grawitacyjnej, natomiast może skutecznie wspomagać działanie tego systemu. Sprawdzamy, czy okna dachowe z nawiewnikiem to rozwiązanie warte uwagi i co na ten temat sądzą eksperci. 

Wentylacja grawitacyjna – dlaczego warto o nią zadbać na poddaszu?

Wentylacja grawitacyjna to metoda wykorzystująca naturalne prawa fizyki do tego, by wspierać cyrkulację powietrza w budynku i jego wymianę z otoczeniem. Wentylacja grawitacyjna działa jako skutek różnicy ciśnień w kanałach wentylacyjnych. Poniżej przedstawiamy główne efekty prawidłowo działającej wentylacji. Wentylacja zapewnia wymianę zużytego powietrza w pomieszczeniach na nowe, świeże dostarczane z zewnątrz, eliminuje nadmierną wilgotność, zapobiega powstawaniu pleśni na ścianach i sufitach na poddaszu oraz usuwa niepożądane zapachy.  

W jaki sposób okna dachowe wspomagają wentylację poddasza?

Wentylacja poddasza wymaga swobodnej wymiany wilgotnego i zużytego powietrza krążącego we wnętrzu domu na świeże. Powietrze to może przedostawać się na poddasze m.in. przez otwarte okno dachowe. Okna dachowe umożliwiają jednak nie tylko wietrzenie wnętrz i w ten sposób wspomagają cyrkulację powietrza na poddaszu, ale też mogą odgrywać ważną rolę w systemie wentylacyjnym budynku nawet, wtedy gdy pozostają zamknięte. W taki sposób działają okna dachowe wyposażone w funkcję mikrouchyłu w klamce, a także okna dachowe z nawiewnikami, które wspomagają pasywną wentylację wnętrz. Nawiewniki są specjalnym elementem konstrukcyjnym ramy okna, który umożliwia przedostawanie się świeżego powietrza z zewnątrz. I chociaż nawiewnik nie jest częścią systemu wentylacji, to dodatkowo dostarczone przez nawiewnik świeże powietrze wspiera wewnętrzną wentylację grawitacyjną. Zastosowanie okien dachowych z nawiewnikami ma na celu zwiększenie wydolności systemu wentylacyjnego oraz zabezpieczenie domu przed rozwojem grzybów i pleśni, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a także szpecą i niszczą budynek, jego ściany, okna, a nawet wyposażenie. 

Czy warto wybrać okno dachowe z nawiewnikiem?

Zdecydowanie tak. Okna dachowe z nawiewnikami pozwalają skutecznie walczyć z nadmiarem wilgoci w domu i znacząco usprawniają wentylację poddasza, zapewniając domownikom optymalne warunki do pracy i wypoczynku w pokojach pod dachem. Warto jednak pamiętać, że aby wentylacja grawitacyjna faktycznie działała, nie wystarczą okna dachowe z nawiewnikami. Jak wyjaśniają eksperci marki RoofLITE+, wentylacja poddasza będzie skuteczna jedynie wówczas, gdy kanały wentylacyjne będą drożne i odpowiednio szerokie, a cyrkulacja powietrza nie będzie ograniczana przez błędy popełnione między innymi podczas budowy domu (np. brak kanałów nawiewnych). Okno połaciowe powinno mieć poprawnie ukształtowaną wnękę podokienną, a w jego pobliżu powinien znaleźć się grzejnik lub inne źródło ciepła. RoofLITE+ to znany i ceniony producent wysokiej jakości okien dachowych do wszystkich typów wnętrz. W ofercie marki RoofLITE+ dostępne są różne modele okien dwu- i trzyszybowych, w tym również nowoczesne okna dachowe z nawiewnikami, a przy tym w bardzo przystępnych cenach. 

Categories: Dom

Dodaj komentarz