Jak diagnozować i leczyć astygmatyzm?

Astygmatyzm to jedna z tych wad wzroku, które stanowią nadal spore wyzwanie dla lekarzy okulistów. Na szczęście jednak ostatnie dekady przyniosły zmianę w technologiach diagnostycznych, które pozwalają znacznie skuteczniej rozpoznać astygmatyzm i różnicować go z innymi powszechnie występującymi wadami wzroku. Do niedawna stanowiło to problem, co powodowało zbyt późne postawienie diagnozy astygmatyzmu i nierzadko nieprawidłowe leczenie.

Szybka diagnostyka astygmatyzmu u dzieci – dlaczego to tak ważne?

Sporo uwagi w kwestii diagnostyki poświęca się właśnie dzieciom. Współcześnie wiemy, że to właśnie w ich przypadku szybka i sprawna diagnostyka jest bardzo ważna w przypadku wad wzroku. Szczególnie astygmatyzm może powodować wiele trudności w nauce, problemów z grupą rówieśniczą, a także innych problemów rozwojowych, które mogą być bardzo ważne w przypadku poprawnego rozwoju młodego człowieka. Dlatego szczególnie jako rodzice dmuchajmy na zimne i pamiętajmy o regularnym kontrolowaniu wzroku naszego dziecka, zwłaszcza, kiedy w naszej rodzinie występuje obciążenie genetyczne wadami wzroku.

Czym jest astygmatyzm i jak działa?

Astygmatyzm to wada, która występuje, kiedy rogówka lub soczewka oka nie mają idealnie kulistego kształtu. Gdy są one bardziej wydłużone, powoduje to brak skupienia się światła wpadającego do oka. Przez to osoba dotknięta astygmatyzmem widzi w sposób rozmazany. Zniekształcenie lub rozmycie obrazu może przebiegać w różnych kierunkach. Co ważne, problem dotyczy przedmiotów w różnych odległościach. Astygmatyzm może pojawić się wskutek urazu oka lub chorób, ale znacznie częściej jest wadą wrodzoną i nierzadko dziedziczoną.

Jak poprawić komfort widzenia przy astygmatyzmie?

Jak w przypadku innych wad wzroku, również przy astygmatyzmie możemy korygować wzrok za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Soczewki toryczne z rodziny Bionicy, pochodzące z oferty CooperVision.pl to jedno z rozwiązań, które doskonale sprawdza się w przypadku korygowania astygmatyzmu. Równie ważne jest dbanie o higienę pracy przy urządzeniach takich jak komputer czy też smartfon, a także regularne badania.

Typowe objawy astygmatyzmu:

  • Niewyraźne widzenie na różne odległości;
  • Zniekształcenie obrazu (np. widzenie prostych linii jako krzywych);
  • Ból oczu lub zmęczenie oczu, szczególnie po dłuższym czytaniu lub pracy przy komputerze;
  • Trudności w widzeniu nocą lub przy słabym oświetleniu;
  • Mrużenie oczu w celu poprawienia ostrości widzenia;
  • Bóle głowy związane z nadmiernym wysiłkiem oczu.

Dodaj komentarz