Od czego zależy składka za ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii?

Składka za ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii jest uzależniona od wielu czynników, które decydują o ostatecznej kwocie, jaką osoba ubezpieczająca się będzie musiała pokryć. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje o polisie zdrowotnej w Szwajcarii oraz przytoczymy czynniki, które mają znaczenie w kształtowaniu wysokości składek za to ubezpieczenie.

Czynniki wpływające na wysokość składek

Jednym z najważniejszych ubezpieczeń obowiązujących w Szwajcarii jest ubezpieczenie zdrowotne. Składki na ubezpieczenie zdrowotne mogą się jednak różnić i zależne to jest od kilku czynników. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze czynniki, które mogą wpływać na wysokość składki ubezpieczenia zdrowotnego w Szwajcarii.

Miejsce zamieszkanie

Składki na ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii mogą zależeć między innymi od miejsca zamieszkania – dużo zależy bowiem od kantonu i regionu. Niektóre regiony charakteryzują się wyższymi kosztami opieki zdrowotnej, stąd też mogą pojawiać się różnicę w wysokości składek osób zamieszkujących np. tereny wiejskie, a osób zamieszkujących duże miasta takie jak Zurych.

Wiek osoby ubezpieczanej

W Szwajcarii istnieje podział na grupy wiekowe, które mogą mieć wpływ na wysokość składki ubezpieczenia zdrowotnego. Wyróżnić możemy cztery główne grupy: dzieci (do 18 roku życia), młodzież (18-25 lat), dorośli (powyżej 25 roku życia) oraz seniorzy (powyżej 60 roku życia). O ile dzieci i młodzież płacą mniejsze składki, tak osoby kwalifikujące się do grupy wiekowej dorosłych mogą odczuć zwiększony koszt stawek. To jednak seniorzy płacą najwyższe składki, a wynika to z faktu, że starsze osoby są bardziej narażone na wyższe koszty leczenia czy występowanie chorób.

Wiek ubezpieczonego w Szwajcarii ma kluczowe znaczeniu w kształtowaniu wysokości składek. Składki dla dzieci i młodzieży są niższe,  dorośli po ukończeniu 25 roku życia mogą odczuć wzrost składek z powodu wkroczenia do nowej grupy wiekowej. Seniorzy natomiast mogą mieć najwyższe składki, jednak istnieje możliwość korzystania z ulg.

Wysokość udziału własnego

Franczyza w Szwajcarii to wysokość kwoty, jaką ubezpieczony musi pokryć z własnej kieszeni. Wybór wysokości franczyzy uzależnia późniejsze miesięczne składki na ubezpieczenie zdrowotne, dlatego jej ustalenie jest kluczowe. Wysokość franczyzy uzależniona jest od preferencji i potrzeb danej osoby. Warto wiedzieć, że wysokość franczyzy można zmieniać, jednak ta zmiana może być wykonana tylko raz w roku. Warto zatem dobrze przeanalizować swoje potrzeby i dostosować wysokość franczyzy do indywidualnej sytuacji, ponieważ jej wysokość będzie wpływać na miesięczne składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Model ubezpieczenia i zakres usług dodatkowych

Na wysokość składki za ubezpieczenie ma też wpływ sam model ubezpieczenia. Również zakres usług dodatkowych ma wpływ na wysokość składki za ubezpieczenie. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii może nie być wystarczające dla niektórych osób, dlatego istnieje możliwość rozszerzenia swoich planów ubezpieczeniowych o kolejne usługi. Trzeba jednak liczyć się z tym, że również składka zdrowotna wówczas wzrośnie.

Zniżki i dopłaty

Składka zdrowotna za ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii może również być… pomniejszona. Sytuacja ta dotyczy głównie osób o niskich dochodach, które mogą kwalifikować się do dopłat do składek, które są przyznawane przez kantony. Również z powodu tych ulg i zniżek koszt wysokości składek może się różnić, ale jest to bardzo indywidualny czynnik.

Ubezpieczenie zdrowotne Szwajcaria – polisa dostosowana do Ciebie

Wysokość składek za ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii może się różnić dla każdej z osób, które się ubezpieczają – czynników wpływających na jej wpływ jest bowiem wiele. Dużo zależy od indywidualnej sytuacji ubezpieczającego się i każda składka powinna być przez to rozpatrywana indywidualnie.

Dla osób, które potrzebują wsparcia w wyborze odpowiedniej polisy zdrowotnej w Szwajcarii, zachęcamy do kontaktu z – NYKS Ubezpieczenia Szwajcaria.

Dodaj komentarz