Zakład pogrzebowy jest w stanie profesjonalnie zadbać o to, aby ceremonia pogrzebowa przebiegła w jak najlepszej atmosferze. Jednym z głównych czynników determinujących odbiór danego pogrzebu jest bez wątpienia oprawa muzyczna. To ona w głównej mierze wpływa na to, jak będzie prezentować się pogrzeb, dlatego warto zadbać o to, by została ułożona z jak największą starannością.
Muzyka na pogrzebie – dlaczego jest tak istotna?
Pożegnanie bliskiego bez wątpienia jest jednym z najtrudniejszych momentów, jakich możemy doświadczyć w życiu. Aby ceremonia pogrzebowa na zawsze kojarzyła nam się z ukochaną osobą, warto zadbać o to, by wszystkie formalności zostały dopięte na ostatni guzik. Szczególnie ważna jest oprawa muzyczna, która może pełnić wiele rozmaitych funkcji. Muzyka może wprowadzać odpowiedni nastrój, skłaniać do refleksji, a nawet podsumowywać dokonania zmarłego. Bardzo często zdarza się także, że zmarły za życia wyraża prośbę, aby na pogrzebie zagrać jego ulubioną piosenkę czy utwór szczególnie bliski jego sercu. W takiej sytuacji zakład pogrzebowy dbający o organizację pogrzebu może spełnić ostatnią wolę zmarłego i wykonać to, czego zażyczył sobie przed śmiercią.
Oprawa muzyczna w trakcie pogrzebu – jak dokładnie to wygląda?
Na pogrzebie puszczanych jest przeważnie wiele rożnych piosenek. Szczególnie ważne są oczywiście utwory śpiewane przed mszą, a także w jej trakcie. W ich przypadku kluczową rolę odgrywa ksiądz, który musi zaakceptować wybrane pieśni. Muzyka na pogrzebie jest jednak związana nie tylko z samą mszą czy ostatnim pożegnaniem w kaplicy. Piosenki są bardzo ważnym elementem także podczas wyprowadzenia i wprowadzenia urny albo trumny. To właśnie one nadają uroczysty charakter ceremonii i wpływają na panującą atmosferę. Muzyka bardzo często jest obecna także podczas składania ciała lub prochów do grobu. Wówczas jest ona ostatnim pożegnaniem zmarłego, dlatego na ten moment warto postawić na najlepsze i najbardziej wzruszające utwory, które najskuteczniej oddadzą nastrój pogrzebu. Niezależnie od tego czy jest to pogrzeb tradycyjny, pogrzeb z kremacją czy pogrzeb świecki.
Jakie są najlepsze instrumenty na pogrzeb?
W kontekście oprawy muzycznej na pogrzebie ważne są nie tylko same utwory, ale także instrumenty, które pozwolą stworzyć odpowiednią atmosferę. Nieodłącznym elementem większości pogrzebów jest bez wątpienia trąbka. Instrument ten dodaje ceremonii podniosłości i sprawia, że melodie są jeszcze bardziej wyjątkowe. Trąbki są ważne przede wszystkim podczas ostatniego pożegnania, natomiast w trakcie mszy królują organy. Są one niezbędne do grania klasycznej muzyki religijnej. Od pewnego czasu na pogrzebach coraz częściej spotyka się także wiolonczele, a nawet gitary. Dzięki nim ceremonia może być nieco bardziej nowoczesna. Wolę dotyczącą instrumentów na pewno weźmie pod uwagę zakład pogrzebowy zajmujący się organizacją ostatniego pożegnania zmarłego. Jeśli interesują Cię profesjonalne usługi pogrzebowe, to skorzystanie z usług Zakładu pogrzebowego Kucharski z Warszawy na pewno będzie dobrym wyborem.

Najpopularniejsze piosenki pogrzebowe – jakie warto mieć na uwadze?
Na pogrzebach mogą być grane różne piosenki, aczkolwiek istnieją klasyki, których popularność nie maleje pomimo upływu lat. Do najpopularniejszych utworów pogrzebowych zaliczamy na pewno Etiudę E-dur oraz Marsz pogrzebowy Fryderyka Chopina, II Silenzio, a także Requiem d-moll Lacrimosa, czyli dzieło Amadeusza Mozarta. Klasyczna muzyka jest bardzo ważnym elementem większości pogrzebów, aczkolwiek nierzadko oprawa muzyczna jest uzupełniana o inne utwory, pasujące do stylu życia czy preferencji zmarłego. Zakłady pogrzebowe mogą zadbać o to, aby oprawa zrobiła jak najlepsze wrażenie i była zgodna ze specyfiką całej ceremonii.